Ikäihmisten palvelukodit

Mehiläisen hoivakodissa saa yksilöllistä asumista ja hoivaa – eri puolella Suomea. Löydä ja valitse palvelukodeistamme sopivin.

Voit etsiä palvelukotia sijainnin mukaan tai kodin nimellä.

Hakutuloksia: 81 kpl

Kodin sijainti

Eestintaival 1
02280 Espoo

Yksikön johtaja
Anniina Ahllöf-Syväoja 
p. 050 313 8301

anniina.ahllof-syvaoja@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Asolantie 14B
01400 Vantaa

Yksikön johtaja
Risto Kirjavainen
p. 040 675 0400

risto.kirjavainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Ojantie 11
28130 Pori

Yksikön johtaja
Kirsi Nikula
p. 040 164 8877

kirsi.nikula@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Haljastentie 1
37500 Lempäälä

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993

minna.h.hietanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Keskisentie 31
37120 Nokia

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993 

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raviradantie 18
37800 Toijala

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993 

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Mainiokoti Elli

Avataan syksyllä 2017

Kodin sijainti

Häkkilinnuntie 1
80330 Joensuu

Yksikön johtaja
Kirsi Hukka
p. 050 381 3175 

kirsi.hukka@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Helsingiuksentie 54 B
08700 Lohja

Yksikön johtaja 
Mari Nikula-Venäläinen  
p. 050 592 2301

mari.nikula-venalainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Turuntie 1228
25240 Hajala

Yksikön johtaja
Helena Laine
p. 040 154 6501

helena.k.laine@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tuulensuuntori 1
00580 Helsinki

Yksikön johtaja
Päivi Anttila-Apajalahti  
p. 040 831 2827 

paivi.anttila-apajalahti@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Tuulentuvantie 5
62370 Kangasto

Yksikön johtaja 
Johanna Norjamäki
p. 050 592 2349 

johanna.norjamaki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Juuritie 1
02720 Espoo

Yksikön johtaja
Arja Sokura 
p. 040 358 3194

arja.sokura@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Hyvättyläntie 9
21420 Lieto

Yksikön johtaja
Kimmo Keskinen
p. 040 749 5748 

kimmo.keskinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huvilatie 2
65230 Vaasa

Yksikön johtaja
Anna-Maija Palo
p. 040 455 6901

anna-maija.palo@mehilainen.fi

Mainiokoti Joutsen - Svanhemmet

Avataan keväällä 2018

Kodin sijainti

Kipparinkatu 2
02320 Espoo

Palvelujohtaja
Tarja Savolainen
p. 044 275 4605

tarja.savolainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Helsingiuksentie 1
08700 Lohja

Yksikön johtaja
Henrika Nousiainen
p. 050 562 4623

henrika.nousiainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Karjalankatu 16
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Riina Rantanen
p. 050 386 9199 

riina.rantanen@mehilainen.fi

Mainiokoti Kaisla

Avataan maaliskuussa 2018

Kodin sijainti

Suurpellon Puistokatu 14-16
02250 Espoo

Palvelujohtaja
Tarja Savolainen
p. 044 275 4605

tarja.savolainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Koiravedenkatu 10
70800 Kuopio

Yksikön johtaja
Tiina Laitinen 
p. 075 755 5604

tiina.laitinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kurikkaniementie 11
88900 Kuhmo

Yksikön johtaja
Jaana Sievänen
p. 044 041 8722 

jaana.sievanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kihlinkatu 24 A
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Kaija-Liisa Pekkola
p. 010 287 0831 

kaija-liisa.pekkola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huhdintie 27
03600 Karkkila

Yksikön johtaja
Hanna Voutilainen 
p. 040 153 1579 

hanna.voutilainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lasitehtaantie 37
08800 Lohja

Yksikön esimies
Henrika Nousiainen 
p. 050 562 4623 

henrika.nousiainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaustakatu 13
20780 Kaarina

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856

liisa.markkula @mehilainen.fi


Kodin sijainti

Väliharjuntie 17
40800 Vaajakoski

Yksikön johtaja
Irma Manninen
p. 040 189 7551

irma.manninen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sammalojantie 2
90900 Kiiminki

Yksikön johtaja
Teija Högman
p. 0400 293 478

teija.hogman@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kuuselantie 12
44300 Konnevesi

Yksikön johtaja 
Satu Kokkonen
p. 010 287 0771 

satu.kokkonen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Piriläntie 1
46800 Kouvola

Yksikön johtaja
Mari Koho 
p. 040 157 9711 

mari.koho@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tanhuantie 26
45150 Kouvola

Yksikön johtaja
Kaarina Paronen 
p. 0400 928 185

kaarina.paronen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Säterinkatu 14
(Sisäänkäynti Kaivomäki 2, sisäpihan puolelta)
02600 Espoo

Yksikön johtaja 
Sari Kauppinen-Hankaa 
p. 040 571 3483 

sari.kauppinen-hankaa@mehilainen.fi

Mainiokoti Kruunu

Avataan kesällä 2018

Kodin sijainti

Kauppakatu 65
78200 Varkaus

Palvelujohtaja
Liisa Rantakokko
p. 040 455 1407

liisa.rantakokko@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Uudenpellonkatu 5
15100 Lahti

Yksikön johtaja 
Anu Seppälä
p. 050 447 7803 

anu.seppala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Keskusaukio 5
45700 Kouvola

Yksikön johtaja
Marju Haltola
p. 040 132 7463 

marju.haltola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koskelantie 22-24
00610 Helsinki

Yksikön johtaja
Heidi Liljestrand-Vanhala
p. 0400 785 503 

heidi.liljestrand-vanhala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Papinpöydänkuja 2
00340 Helsinki

Yksikön johtaja
Päivi Kivimaa 
p. 040 705 5735

paivi.kivimaa@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaplastie 4
87250 Kajaani

Yksikön johtaja 
Sanna Kanto 
p. 050 440 4402 

sanna.kanto@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Elisabetinkatu 3
20400 Turku

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856 

liisa.markkula@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Martinlähteentie 13
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja 
Hanna Poskiparta 
p. 050 911 7435

hanna.poskiparta@mehilainen.fi

Mainiokoti Marttilanharju

Avataan kesällä 2018

Kodin sijainti

Itsenäisyydentie 18
38200 Sastamala

Palvelujohtaja
Sari Autio
p. 0400 930 186 

sari.autio@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Steniuksenkatu 12
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Riina Rantanen
p. 050 386 9199

riina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Merivirta 3
02320 Espoo

Yksikön johtaja 
Anniina Ahllöf-Syväoja 
p. 050 313 8301 

anniina.ahllof-syvaoja@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kersantinkuja 1
62200 Kauhava

Yksikön johtaja
Johanna Norjamäki 
p. 050 592 2349

johanna.norjamaki@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kiltakallionrinne 1
02770 Espoo

Yksikön johtaja 
Risto Kirjavainen
p. 040 675 0400

risto.kirjavainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Laurintie 3
04600 Mäntsälä

Yksikön johtaja
Jaana Malmiala 
p. 050 553 5302 

jaana.malmiala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sähkökatu 28
05800 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Heli Linkova
p. 040 736 4361 

heli.linkova@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lähdeniityntie 13
37130 Nokia

Yksikön johtaja
Anne Kujala
p. 050 345 5141 

anne.kujala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Satakunnantie 177
20320 Turku

Yksikön johtaja
Kimmo Keskinen
p. 040 749 5748 

kimmo.keskinen@mehilainen.fi


Mainiokoti Otava

Avataan syksyllä 2018

Kodin sijainti

Lautamiehentie 1
24240 Salo

Palvelujohtaja
Sari Autio
p.  0400 930 186
sari.autio@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Kihlinkatu 24B
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Henna Koljonen
p. 010 287 0830 

henna.koljonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lohipolku 3
41770 Joutsa

Yksikön johtaja
Irma Manninen
p. 040 189 7551 

irma.manninen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pirtinkaari 3
70820 Kuopio

Yksikön johtaja
Riitta Markkanen
p. 044 298 2475 

riitta.markkanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sammonkatu 3
15140 Lahti

Yksikön johtaja
Mia Mäntysaari
p. 040 169 4352 

mia.mantysaari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Purolankatu 1
94200 Kemi

Yksikön esimies
Sari Holappa
p. 040  505 2160 

sari.holappa@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kappalaisentie 53
12210 Hausjärvi

Yksikön esimies
Hanne Tiilola
p. 040 507 4479

hanne.tiilola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raisiontori 6
21200 Raisio

Yksikön johtaja 
Marjo Elonen 
p. 040 631 1332 

marjo.elonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pappilantie 8
44500 Viitasaari

Yksikön johtaja
Satu Kokkonen
p. 010 287 0771 

satu.kokkonen@mehilainen.fi

Mainiokoti Ruusu

Avataan alkuvuodesta 2018

Kodin sijainti

Lukutie 1
40270 Palokka

Palvelujohtaja
Palvelujohtaja Liisa Rantakokko
p. 040 455 1407

liisa.rantakokko@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rummunlyöjänkatu 7
24100 Salo

Yksikön johtaja
Anja Karlsson
p. 040 592 1452 

anja.karlsson@mehilainen.fi


Mainiokoti Savilahti

Avataan Tammikuussa 2018

Kodin sijainti

Salmenkyläntie 19-21
49410 Poitsila

Yksikön johtaja
Hanna Arholahti
p. 040 487 6801

hanna.arholahti@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kehätie 2
90940 Jääli

Yksikön johtaja
Teija Högman
p. 0400 293 478 

teija.hogman@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sinivuokontie 19
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Marika Ruissalo
p. 040 767 8344

marika.ruissalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sofianlehdonkatu 5aA1
00610 Helsinki

Yksikön esimies
Sirkka-Liisa Nieminen
p. 040 686 4063

sirkka-liisa.nieminen@mehilainen.fi


Mainiokoti Tavastia

Avautuu syksyllä 2018

Kodin sijainti

Sammontie 3
13500 Hämeenlinna

Palvelujohtaja 
Liisa Rantakokko
p. 040 455 1407 

liisa.rantakokko@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kourulehdontie 2 A
88600 Sotkamo

Yksikön johtaja 
Jaana Sievänen
p. 044 041 8722 

jaana.sievanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Henrikintie 4
82900 Ilomantsi

Yksikön johtaja
Heli Pirhonen
p. 0400 356 232

heli.pirhonen@@toivonlahti.fi

Kodin sijainti

Lintukulma 2
02660 Espoo

Yksikön johtaja
Mervi Lahtelin 
p. 040 590 7264

mervi.lahtelin@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kikaristonkatu 41
13210 Hämeenlinna

Yksikön johtaja  
Teija Andersin  
p. 040 350 7632 

teija.andersin@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sarkatie 3
15860 Hollola

Yksikön johtaja 
Mari Huttunen 
p. 044 329 9723 

mari.huttunen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kirkkotie 6
37600 Valkeakoski

Yksikön johtaja
Tanja Kataja
p. 050 340 9344

tanja.kataja@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kattilatanhua 6
02330 Espoo

Yksikön johtaja
Pauliina Rantanen
p. 050 309 9620

pauliina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Kaarelantie 26
01610 Vantaa

Yksikön johtaja 
Tia Korpi
p. 044 536 2226

tia.korpi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Capsiankatu 3
20320 Turku

Yksikön johtaja
Kaisa Aare-Puff
p. 044 029 2077

kaisa.aare-puff@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Laaksopohjantie 4
02730 Espoo

Yksikön johtaja
Kirsi-Marja Jekkonen-Cavenius
p. 050 356 0022

kirsi-marja.jekkonen-cavenius@elamantalo.fi



Villa Komiakulma

Avataan keväällä 2018

Kodin sijainti

Pirkkalankatu 3
60320 Seinäjoki

Palvelujohtaja
Sari Autio
p. 0400 930 186

sari.autio@mehilainen.fi

Villa Luoto

Asuntomessukohde, avataan kesällä 2018

Kodin sijainti

Repolankatu
28100 Pori

Palvelujohtaja
Sari Autio
p. 0400 930 186

sari.autio@mehilainen.fi




Villa Marski

Avataan loppukesästä 2018

Kodin sijainti

Hallituskatu 3
50100 Mikkeli

Palvelujohtaja
Liisa Rantakokko
p. 040 455 1407

liisa.rantakokko@mehilainen.fi


Villa Pukkilanhovi

Avataan tammikuussa 2018

Kodin sijainti

Kirkkotie 10-12
62200 Kauhava

Yksikön johtaja 
Johanna Norjamäki
p. 050 592 2349

johanna.norjamaki@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sulkakuja 10
90420 Oulu

Yksikön johtaja 
Kirsimaria Määttä
p. 040 158 7254 

kirsimaria.maatta@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Puistokatu 35
40200 Jyväskylä

Yksikön johtaja 
Maritta Ruotsala
p. 044 550 4074

maritta.ruotsala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Littoistentie 2
20660 Littoinen

Yksikön johtaja 
Aire Kapanen
p. 044 720 2461 

aire.kapanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rautatienkatu 20
15110 Lahti

Yksikön johtaja 
Sirkku Taskinen 
p. 040 671 6896

sirkku.taskinen@mehilainen.fi

Etkö löytänyt hakemaasi?

LÄHETÄ LISÄTIETOPYYNTÖ:
YHTEYDENOTTO >
Kysy meiltä hoivapalveluista:
020 581 3500