Ikäihmisten palvelukodit

Mehiläisen hoivakodissa saa yksilöllistä asumista ja hoivaa – eri puolella Suomea. Löydä ja valitse palvelukodeistamme sopivin.

Voit etsiä palvelukotia sijainnin mukaan tai kodin nimellä.

Hakutuloksia: 85 kpl

Kodin sijainti

Eestintaival 1
02280 Espoo

Yksikön johtaja
Pauliina Rantanen
p. 050 309 9620

pauliina.rantanen@mehilainen.fi

Mainiokoti Ahvenisto

Avautuu syksyllä 2018

Kodin sijainti

Sammontie 3
13500 Hämeenlinna

Palvelujohtaja 
Sari Autio
p. 0400 930 186  

sari.autio@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Asolantie 14B
01400 Vantaa

Yksikön johtaja
Risto Kirjavainen
p. 040 675 0400

risto.kirjavainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Ojantie 11
28130 Pori

Yksikön johtaja
Johanna Mäkelä
p. 040 130 6545

johanna.makela@mehilainen.fi

Mainiokoti Arwola

Avataan elokuussa 2018

Kodin sijainti

Asemantie 21
37800 Akaa

Yksikön johtaja
Minna Hietanen 
p. 050 591 5993

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Haljastentie 1
37500 Lempäälä

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993

minna.h.hietanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Keskisentie 31
37120 Nokia

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993 

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raviradantie 18
37800 Toijala

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993 

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Häkkilinnuntie 1
80330 Joensuu

Yksikön johtaja
Minna Piironen
p. 040 544 7891

minna.piironen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Helsingiuksentie 54 B
08700 Lohja

Yksikön johtaja 
Sari Merinen 
p. 050 592 2301

sari.merinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Turuntie 1228
25240 Hajala

Yksikön johtaja
Helena Laine
p. 040 154 6501

helena.k.laine@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tuulensuuntori 1
00580 Helsinki

Yksikön johtaja
Päivi Anttila-Apajalahti  
p. 040 831 2827 

paivi.anttila-apajalahti@mehilainen.fi


Mainiokoti Herttua

Avataan alkuvuodesta 2020

Kodin sijainti

Linnanrakentajantie 2
00810 Helsinki

Palvelujohtaja
Tarja Savolainen
p. 044 275 4605

tarja.savolainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tuulentuvantie 5
62370 Kangasto

Yksikön johtaja 
Johanna Norjamäki
p. 050 592 2349 

johanna.norjamaki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Juuritie 1
02720 Espoo

Yksikön johtaja
Arja Sokura 
p. 040 358 3194

arja.sokura@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Härkämäenkuja 2
13500 Hämeenlinna

Yksikön johtaja
Katriina Laaksonen
p. 044 765 0812

katriina.laaksonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hyvättyläntie 9
21420 Lieto

Yksikön johtaja
Kimmo Keskinen
p. 040 749 5748 

kimmo.keskinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huvilatie 2
65230 Vaasa

Yksikön johtaja
Anna-Maija Palo
p. 040 455 6901

anna-maija.palo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kipparinkatu 2
02320 Espoo

Yksikön johtaja
Marika Ruissalo
p. 040 767 8344

marika.ruissalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Helsingiuksentie 1
08700 Lohja

Yksikön johtaja
Henrika Nousiainen
p. 050 562 4623

henrika.nousiainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Karjalankatu 16
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Riina Rantanen
p. 050 386 9199 

riina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Suurpellon Puistokatu 14-16
02250 Espoo

Yksikön johtaja 
Sari Kauppinen-Hankaa
p. 040 674 4673

sari.kauppinen-hankaa@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koiravedenkatu 10
70800 Kuopio

Yksikön johtaja
Tiina Laitinen 
p. 075 755 5604

tiina.laitinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kurikkaniementie 11
88900 Kuhmo

Yksikön johtaja
Tiina Kilpeläinen
p. ‭040 487 2581

tiina.kilpelainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kihlinkatu 24 A
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Lea Kero
p. 050 560 6421

lea.kero@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huhdintie 27
03600 Karkkila

Yksikön johtaja
Johanna Kopo
p.  040 153 1579  

johanna.kopo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaustakatu 13
20780 Kaarina

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856

liisa.markkula @mehilainen.fi


Kodin sijainti

Väliharjuntie 17
40800 Vaajakoski

Yksikön johtaja
Irma Manninen
p. 040 189 7551

irma.manninen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Parolantie 22
13130 Hämeenlinna

Yksikön esimies
Päivi Nikola
p. 045 679 2136

paivi.nikola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sammalojantie 2
90900 Kiiminki

Yksikön johtaja
Teija Högman
p. 0400 293 478

teija.hogman@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kuuselantie 12
44300 Konnevesi

Yksikön johtaja 
Harri Vainio
p. 010 287 0771 

harri.vainio@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Piriläntie 1
46800 Kouvola

Yksikön johtaja
Katja Laakkonen
p. 040 157 9711 

katja.laakkonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tanhuantie 26
45150 Kouvola

Yksikön johtaja
Heli Koskinen  
p. 040 065 8276 

heli.koskinen@mehilainen.fi






Kodin sijainti

Säterinkatu 14
(Sisäänkäynti Kaivomäki 2, sisäpihan puolelta)
02600 Espoo

Yksikön johtaja
Satu Lamminsalo
p. 040 571 3483

satu.lamminsalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Uudenpellonkatu 5
15100 Lahti

Yksikön johtaja 
Mia Mäntysaari
p. 050 447 7803 

mia.mantysaari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Keskusaukio 5
45700 Kuusankoski

Yksikön johtaja
Marju Haltola
p. 040 132 7463 

marju.haltola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koskelantie 22-24
00610 Helsinki

Yksikön johtaja
Heidi Liljestrand-Vanhala
p. 0400 785 503 

heidi.liljestrand-vanhala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Larin Kyöstin katu 29
13130 Hämeenlinna

Yksikön esimies
Niina Laiho
p. 044 765 1441

niina.laiho@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Papinpöydänkuja 2
00340 Helsinki

Yksikön johtaja
Päivi Kivimaa 
p. 040 705 5735

paivi.kivimaa@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaplastie 4
87250 Kajaani

Yksikön johtaja 
Päivi Palviainen
p. 050 440 4402 

paivi.palviainen@mehilainen.fi

Mainiokoti Lukkari

Avataan syksyllä 2018

Kodin sijainti

Pesispolku 1
11130 Riihimäki

Palvelujohtaja
Laura Eskelinen
p. 040 455 9650  

laura.eskelinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Elisabetinkatu 3
20400 Turku

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856 

liisa.markkula@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Martinlähteentie 13
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja 
Hanna Poskiparta 
p. 050 911 7435

hanna.poskiparta@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Steniuksenkatu 12
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Riina Rantanen
p. 050 386 9199

riina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kersantinkuja 1
62200 Kauhava

Yksikön johtaja
Johanna Norjamäki 
p. 050 592 2349

johanna.norjamaki@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Laurintie 3
04600 Mäntsälä

Yksikön johtaja
Jaana Malmiala 
p. 050 553 5302 

jaana.malmiala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sähkökatu 28
05800 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Heli Linkova
p. 040 736 4361 

heli.linkova@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lähdeniityntie 13
37130 Nokia

Yksikön johtaja
Anne Kujala
p. 050 345 5141 

anne.kujala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Satakunnantie 177
20320 Turku

Yksikön johtaja
Kimmo Keskinen
p. 040 749 5748 

kimmo.keskinen@mehilainen.fi


Mainiokoti Otava

Avataan keväällä 2019

Kodin sijainti

Lautamiehentie 1
24240 Salo

Palvelujohtaja
Hanna Voutilainen  
p. 040 358 4516

hanna.voutilainen@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Kihlinkatu 24B
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Henna Koljonen
p. 010 287 0830 

henna.koljonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pirtinkaari 3
70820 Kuopio

Yksikön johtaja
Riitta Markkanen
p. 044 298 2475 

riitta.markkanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sammonkatu 3
15140 Lahti

Yksikön johtaja
Anu-Maija Koskinen
p. 040 169 4352 

anu-maija.koskinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kappalaisentie 53
12210 Hausjärvi

Yksikön esimies
Hanne Tiilola
p. 040 507 4479

hanne.tiilola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raisiontori 6
21200 Raisio

Yksikön johtaja 
Kristiina Toivonen 
p. 040 631 1332 

kristiina.toivonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pappilantie 8
44500 Viitasaari

Yksikön johtaja
Harri Vainio
p. 010 287 0771 

harri.vainio@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lukutie 1
40270 Palokka

Yksikön johtaja
Miia Pirttimäki
p. 040 198 3973

miia.pirttimaki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rummunlyöjänkatu 7
24100 Salo

Yksikön johtaja
Anja Karlsson
p. 040 592 1452 

anja.karlsson@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Salmenkyläntie 19-21
49410 Poitsila

Yksikön johtaja
Kaija-Liisa Pekkola
p. 040 487 6801

kaija-liisa.pekkola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kehätie 2
90940 Jääli

Yksikön johtaja

Sanna Timonen
p. 040 849 4348
sanna.timonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sinivuokontie 19
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Marika Ruissalo
p. 040 767 8344

marika.ruissalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sofianlehdonkatu 5aA1
00610 Helsinki

Yksikön esimies
Sirkka-Liisa Nieminen
p. 040 686 4063

sirkka-liisa.nieminen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Tanhurinne 4
01450 Vantaa

Yksikön johtaja
Paula Kemppinen
p.  044 465 0588

paula.kemppinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tiihottarentie 4
70500 Kuopio

Yksikön johtaja
Seija Blomberg
p. 044 765 0853

seija.blomberg@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kourulehdontie 2 A
88600 Sotkamo

Yksikön johtaja 
Tiina Kilpeläinen
p. 040 487 2581

tiina.kilpelainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Henrikintie 4
82900 Ilomantsi

Yksikön johtaja
Heli Pirhonen
p. 0400 356 232

heli.pirhonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lintukulma 2
02660 Espoo

Yksikön johtaja
Mervi Lahtelin 
p. 040 590 7264

mervi.lahtelin@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kikaristonkatu 41
13210 Hämeenlinna

Yksikön johtaja  
Teija Andersin  
p. 040 350 7632 

teija.andersin@mehilainen.fi


Mainiokoti Vihtori

Avataan loppuvuodesta 2018

Kodin sijainti

Rovankatu 1
94700 Kemi

Palvelujohtaja
Teija Lehtiniemi
p. 040 663 2625

teija.lehtiniemi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sarkatie 3
15860 Hollola

Yksikön johtaja 

Katja Pärssinen 
p. 044 329 9723 

katja.parssinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kirkkotie 6
37600 Valkeakoski

Yksikön johtaja
Tanja Kataja
p. 050 340 9344

tanja.kataja@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kattilatanhua 6
02330 Espoo

Yksikön johtaja
Pauliina Rantanen
p. 050 309 9620

pauliina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Kaarelantie 26
01610 Vantaa

Yksikön johtaja 
Tia Korpi
p. 044 536 2226

tia.korpi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Capsiankatu 3
20320 Turku

Yksikön johtaja

Sanni Heino
p. 050 590 8396

sanni.heino@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Laaksopohjantie 4
02730 Espoo

Yksikön johtaja
Sanna Kanto
p. 050 356 0022

sanna.kanto@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Pirkkalankatu 3
60320 Seinäjoki

Yksikön johtaja
Katja Isomäki
p. 040 167 8031

katja.isomaki@mehilainen.fi

Villa Kruunu

Avataan syksyllä 2018

Kodin sijainti

Kauppakatu 65
78200 Varkaus

Palvelujohtaja
Kirsi Hukka
p. 040 455 1407

kirsi.hukka@mehilainen.fi

Villa Luoto

Asuntomessukohde 2018

Kodin sijainti

Verstaskatu 1
28100 Pori

Yksikön johtaja
Kirsi Nikula
p. 040 164 8877

kirsi.nikula@mehilainen.fi

Villa Marski

Avataan loppukesästä 2018

Kodin sijainti

Hallituskatu 3
50100 Mikkeli

Yksikön johtaja
Helena Tullinen
p. 040 190 4693

helena.tullinen@mehilainen.fi


Villa Marttilanharju

Avataan kesällä 2018

Kodin sijainti

Itsenäisyydentie 18
38200 Sastamala

Yksikön johtaja
Elina Javanainen
p.040 186 6857

elina.javanainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kirkkotie 10-12
62200 Kauhava

Yksikön johtaja 
Johanna Norjamäki
p. 050 592 2349

johanna.norjamaki@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sulkakuja 10
90420 Oulu

Yksikön johtaja 
Arja Anttila
p. 040 158 7254 

arja.anttila@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Puistokatu 35
40200 Jyväskylä

Yksikön johtaja 
Maritta Ruotsala
p. 044 550 4074

maritta.ruotsala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Littoistentie 2
20660 Littoinen

Yksikön johtaja 
Aire Kapanen
p. 044 720 2461 

aire.kapanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rautatienkatu 20
(Sisäänkäynti Hämeentien puolelta)
15110 Lahti

Yksikön johtaja 
Sirkku Taskinen 
p. 040 671 6896

sirkku.taskinen@mehilainen.fi

Etkö löytänyt hakemaasi?

LÄHETÄ LISÄTIETOPYYNTÖ:
YHTEYDENOTTO >
Kysy meiltä hoivapalveluista:
020 581 3500