Ikäihmisten palvelukodit

Mehiläisen hoivakodissa saa yksilöllistä asumista ja hoivaa – eri puolella Suomea. Löydä ja valitse palvelukodeistamme sopivin.

Voit etsiä palvelukotia sijainnin mukaan tai kodin nimellä.

Hakutuloksia: 85 kpl

Kodin sijainti

Eestintaival 1
02280 Espoo

Yksikön johtaja
Sari Merinen
p. 040 188 3438

sari.merinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sammontie 3
13500 Hämeenlinna

Yksikön johtaja
Päivi Nikola
p. 045 679 2136

paivi.nikola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Asolantie 14B
01400 Vantaa

Yksikön johtaja
Teemu Purojärvi
p. 040 809 3639

teemu.purojarvi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Ojantie 11
28130 Pori

Yksikön johtaja
Johanna Mäkelä
p. 040 130 6545

johanna.makela@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Asemantie 21
37800 Akaa

Yksikön johtaja
Riitta Laaksonen
p. 040 538 9761

riitta.s.laaksonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Haljastentie 1
37500 Lempäälä

Yksikön johtaja
Riitta Laaksonen
p. 040 5389761

riitta.s.laaksonen@mehiläinen.fi

Kodin sijainti

Keskisentie 31
37120 Nokia

Yksikön johtaja
Minna Hietanen
p. 050 591 5993 

minna.h.hietanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Capellan Puistotie 7A
00540 Helsinki

Yksikön johtaja
Tanja Tuominen
p. 044 765 0416

tanja.m.tuominen@mehilainen.fi

 


Kodin sijainti

Häkkilinnuntie 1
80330 Joensuu

Yksikön johtaja
Minna Kolehmainen
p. 040 544 7891

minna.m.kolehmainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Helsingiuksentie 54 B
08700 Lohja

Yksikön johtaja 
Tia Korpi
p. 050 592 2301

tia.korpi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Turuntie 1228
25240 Hajala

Yksikön johtaja
Helena Laine
p. 040 154 6501

helena.k.laine@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tuulensuuntori 1
00580 Helsinki

Yksikön johtaja
Päivi Anttila-Apajalahti  
p. 040 831 2827 

paivi.anttila-apajalahti@mehilainen.fi


Mainiokoti Herttua

Avataan alkuvuodesta 2020

Kodin sijainti

Linnanrakentajantie 2
00810 Helsinki

Aluejohtaja
Mikko Hämäläinen
p. 050 371 8393 

mikko hamalainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tuulentuvantie 5
62370 Kangasto

Yksikön johtaja 
Päivi Luoma
p. 040 675 3782

paivi.luoma@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Juuritie 1
(Sisäänkäynti Runkotien puolelta)
02720 Espoo

Yksikön johtaja
Arja Sokura 
p. 040 358 3194

arja.sokura@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Härkämäenkuja 2
13500 Hämeenlinna

Yksikön johtaja
Katriina Laaksonen
p. 044 765 0812

katriina.laaksonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hyvättyläntie 9
21420 Lieto

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856 

liisa.markkula@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huvilatie 2
65230 Vaasa

Yksikön johtaja
Anna-Maija Palo
p. 040 455 6901

anna-maija.palo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Helsingiuksentie 1
08700 Lohja

Yksikön johtaja
Henrika Nousiainen
p. 050 562 4623

henrika.nousiainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Karjalankatu 16
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Riina Rantanen
p. 050 386 9199 

riina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Suurpellon Puistokatu 14-16
02250 Espoo

Yksikön johtaja 
Anitta Soini
p. 040 674 4673

anitta.soini@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koiravedenkatu 10
70800 Kuopio

Yksikön johtaja
Tiina Oksman 
p. 040 741 9800

tiina.oksman@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kurikkaniementie 11
88900 Kuhmo

Yksikön johtaja
Tiina Kilpeläinen
p. ‭040 487 2581

tiina.kilpelainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Kihlinkatu 24 A
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Lea Kero
p. 050 560 6421

lea.kero@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Huhdintie 27
03600 Karkkila

Yksikön johtaja
Johanna Kopo
p.  040 153 1579  

johanna.kopo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaustakatu 13
20780 Kaarina

Yksikön esimies
Piia Pitkäpaasi
p. 050 572 3934 

piia.pitkapaasi@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Väliharjuntie 17
40800 Vaajakoski

Yksikön johtaja
Irma Manninen
p. 040 189 7551

irma.manninen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Parolantie 22
13130 Hämeenlinna

Yksikön esimies
Päivi Nikola
p. 045 679 2136

paivi.nikola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lahelantie 11
04300 Tuusula

Yksikön johtaja
Heli Lapakko
p. 040 771 5166

heli.lapakko@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sammalojantie 2
90900 Kiiminki

Yksikön johtaja
Johanna Riekki
p. 0400 293 478

johanna.riekki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kuuselantie 12
44300 Konnevesi

Yksikön johtaja 
Harri Vainio
p. 010 287 0771 

harri.vainio@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Piriläntie 1
46800 Kouvola

Yksikön johtaja
Katja Laakkonen
p. 040 157 9711 

katja.laakkonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tanhuantie 26
45150 Kouvola

Yksikön johtaja
Heli Koskinen  
p. 040 065 8276 

heli.koskinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Säterinkatu 14
(Sisäänkäynti Kaivomäki 2, sisäpihan puolelta)
02600 Espoo

Yksikön johtaja
Satu Lamminsalo
p. 040 571 3483

satu.lamminsalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Uudenpellonkatu 5
15100 Lahti

Yksikön johtaja 
Mia Mäntysaari
p. 050 447 7803 

mia.mantysaari@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pikkutasku 6
27510 Eura

Yksikön johtaja
Piia Niinimäki-Mikkonen
p. 040 481 1982

piia.niinimaki-mikkonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Keskusaukio 5
45700 Kuusankoski

Yksikön johtaja
Terhi Pellinen
p. 040 132 7463 

terhi.pellinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Koskelantie 22-24
00610 Helsinki

Yksikön johtaja
Heidi Liljestrand-Vanhala
p. 040 078 5503

heidi.liljestrand-vanhala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Larin Kyöstin katu 29
13130 Hämeenlinna

Yksikön esimies
Niina Laiho
p. 044 765 1441

niina.laiho@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Papinpöydänkuja 2
00340 Helsinki

Yksikön johtaja
Jutta Manninen
p. 040 670 9846

jutta manninen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kaplastie 4
87250 Kajaani

Yksikön johtaja 
Päivi Palviainen
p. 050 440 4402 

paivi.palviainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Elisabetinkatu 3
20400 Turku

Yksikön johtaja
Liisa Markkula
p. 0400 913 856 

liisa.markkula@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Martinlähteentie 13
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja  
Hanna Poskiparta  
p. 050 911 7435

hanna.poskiparta@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Steniuksenkatu 12
26100 Rauma

Yksikön johtaja
Sirpa Heilä
p. 050 448 6762 

sirpa.heila@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Laurintie 3
04600 Mäntsälä

Yksikön johtaja
Jaana Malmiala 
p. 050 553 5302 

jaana.malmiala@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lähdeniityntie 13
37130 Nokia

Yksikön johtaja
Anne Kujala
p. 050 345 5141 

anne.kujala@mehilainen.fi

Mainiokoti Otava

Avataan tammikuussa 2020

Kodin sijainti

Lautamiehentie 1
24240 Salo

Yksikön johtaja
Helena Laine
p. 040 154 6501

helena.k.laine@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kihlinkatu 24B
48600 Kotka

Yksikön johtaja
Henna Koljonen
p. 010 287 0830 

henna.koljonen@mehilainen.fi

Mainiokoti Pellava

Avataan 2020

Kodin sijainti

Piettasenkatu 1
33580 Tampere

Aluejohtaja
Sari Autio 
p. 0400 930 186 

sari.autio@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pirtinkaari 3
70820 Kuopio

Yksikön johtaja
Riitta Markkanen
p. 044 298 2475 

riitta.markkanen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sammonkatu 3
15140 Lahti

Yksikön johtaja
Anu-Maija Koskinen
p. 040 169 4352 

anu-maija.koskinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kappalaisentie 53
12210 Hausjärvi

Yksikön esimies
Hanne Tiilola
p. 040 507 4479

hanne.tiilola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Raisiontori 6
21200 Raisio

Yksikön johtaja 
Kristiina Toivonen 
p. 040 631 1332 

kristiina.toivonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pappilantie 8
44500 Viitasaari

Yksikön johtaja
Harri Vainio
p. 010 287 0771 

harri.vainio@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lukutie 1
40270 Palokka

Yksikön johtaja
Miia Pirttimäki
p. 040 198 3973

miia.pirttimaki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rummunlyöjänkatu 7
24100 Salo

Yksikön johtaja
Kati Helttula
p. 040 592 1452 

kati.helttula@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Salmenkyläntie 19-21
49410 Poitsila

Yksikön johtaja
Kaija-Liisa Pekkola
p. 040 487 6801

kaija-liisa.pekkola@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kehätie 2
90940 Jääli

Yksikön johtaja

Nina Mustonen
p. 040 849 4348
nina.mustonen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sinivuokontie 19
05810 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Marika Ruissalo
p. 040 767 8344

marika.ruissalo@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sofianlehdonkatu 5aA1
00610 Helsinki

Yksikön esimies
Riikka Rantaeskola
p. 040 686 4063

riikka.rantaeskola@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Tanhurinne 4
01450 Vantaa

Yksikön johtaja
Paula Kemppinen
p.  044 465 0588

paula.kemppinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Tiihottarentie 4
70500 Kuopio

Yksikön johtaja
Mirja Keinänen
p. 040 455 3090

mirja.m.keinanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kourulehdontie 2 A
88600 Sotkamo

Yksikön johtaja 
Tiina Kilpeläinen
p. 040 487 2581

tiina.kilpelainen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Henrikintie 4
82900 Ilomantsi

Yksikön johtaja
Heli Sarkkinen
p. 0400 356 232

heli.sarkkinen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Lintukulma 2
02660 Espoo

Yksikön johtaja
Mervi Lahtelin 
p. 040 590 7264

mervi.lahtelin@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kikaristonkatu 41
13210 Hämeenlinna

Yksikön johtaja  
Teija Andersin  
p. 040 350 7632 

teija.andersin@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Rovankatu 1
94700 Kemi

Yksikön johtaja
Sari Holappa
p. 040 505 2160

sari.holappa@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Sarkatie 3
15860 Hollola

Yksikön johtaja 

Katja Kotiranta 
p. 044 329 9723 

katja.kotiranta@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kirkkotie 6
37600 Valkeakoski

Yksikön johtaja
Tanja Kataja
p. 050 340 9344

tanja.kataja@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kattilatanhua 6
02330 Espoo

Yksikön johtaja
Pauliina Rantanen
p. 050 309 9620

pauliina.rantanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Vanha Kaarelantie 26
01610 Vantaa

Yksikön johtaja 
Maarit Kärki
p.  040 635 8017

maarit.karki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Capsiankatu 3
20320 Turku

Yksikön johtaja

Sanni Heino
p. 050 590 8396

sanni.heino@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Laaksopohjantie 4
02730 Espoo

Yksikön johtaja
Sanna Kanto
p. 050 356 0022

sanna.kanto@mehilainen.fi



Kodin sijainti

Kipparinkatu 2
02320 Espoo

Yksikön johtaja
Maria Kylänpää-Nieminen
p. 040 673 8168

maria.kylanpaa-nieminen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Pirkkalankatu 3
60320 Seinäjoki

Yksikön johtaja
Katja Isomäki
p. 040 167 8031

katja.isomaki@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kauppakatu 65
78200 Varkaus

Yksikön johtaja
Kati Jääskeläinen
p. 040 192 7871

kati.jaaskelainen@mehilainen.fi

Villa Luoto

Asuntomessukohde 2018

Kodin sijainti

Repolankatu 1
28100 Pori

Yksikön johtaja
Emmi Tuominen
p. 040 164 8877

emmi.tuominen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Hallituskatu 3
50100 Mikkeli

Yksikön johtaja
Helena Tullinen
p. 040 190 4693

helena.tullinen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Itsenäisyydentie 18
38200 Sastamala

Yksikön johtaja
Elina Javanainen
p. 040 186 6857

elina.javanainen@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sähkökatu 28
05800 Hyvinkää

Yksikön johtaja
Heli Linkova
p. 040 736 4361 

heli.linkova@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Kirkkotie 10-12
62200 Kauhava

Yksikön johtaja 
Kristiina Niemelä
p. 050 592 2349

kristiina.niemela@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Sulkakuja 10
90420 Oulu

Yksikön johtaja 
Arja Anttila
p. 040 158 7254 

arja.anttila@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Puistokatu 35
40200 Jyväskylä

Yksikön johtaja 
Ville Peltoniemi
p. 044 550 4074

ville.peltoniemi@mehilainen.fi


Kodin sijainti

Littoistenjärventie 2
20660 Littoinen

Yksikön johtaja 
Aire Kapanen
p. 044 720 2461 

aire.kapanen@mehilainen.fi

Kodin sijainti

Rautatienkatu 20
(Sisäänkäynti Hämeenkadun puolelta)
15110 Lahti

Yksikön johtaja 
Sirkku Taskinen 
p. 040 671 6896

sirkku.taskinen@mehilainen.fi

Etkö löytänyt hakemaasi?

LÄHETÄ LISÄTIETOPYYNTÖ:
YHTEYDENOTTO >
Kysy meiltä hoivapalveluista:
020 581 3500